Brwinów to piękna miejscowość, która zresztą odnalazła ostatnio swoją filmową drogę za sprawą serialu "Stulecie Winnych", którego akcja rozgrywa się między innymi właśnie tutaj. Idąc tym tropem, postanowiłem swoje dwugodzinne spotkanie z brwinowską młodzieżą oprzeć właśnie o tematy produkcji filmów fabularnych.

Rozpoczęliśmy jak zwykle od dywagacji na temat zbierania sił do stworzenia swojego pierwszego filmu. Odpowiedzieliśmy sobie między innymi na pytania: jak napisać scenariusz? Skąd wziąć aktorów? Czy, jak zorganizować finansowanie dla filmu niezależnego?

Te wszystkie tematy doprowadziły nas do praktycznych ćwiczeń związanych z castingiem i obsługą sprzętu filmowego. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić się przed czujnym okiem kamery, wykonując podane przeze mnie zadania aktorskie. Przy tej okazji zawsze tłumaczę, jak ważna w życiu człowieka jest autoprezentacja. Na bazie tego ćwiczenia każdy ochotnik ma możliwość sprawdzenia swojej mowy ciała, którą następnie analizujemy przy wsparciu całej grupy. Efektem takiego ćwiczenia jest większa świadomość komunikatów, jakie wydajemy za pomocą swojego ciała, co bardzo wpływa na nasz odbiór w społeczeństwie.

Ponieważ na sali znajdowało się dużo "zapaleńców technicznych", postanowiłem sporą część czasu poświęcić na sprzęt wykorzystywany do produkcji filmowej. W związku z tym, uczestnicy mieli szansę zobaczyć, jak wygląda praca dźwiękowca, w jaki sposób prawidłowo i szybko złożyć blendę, czy też jak poprawnie poruszać się z gimbalem. Zresztą to ostatnie ćwiczenie wzbudziło najwięcej uśmiechu na twarzach młodych filmowców, z uwagi na specyficzny sposób poruszania się z takim sprzętem.

Czas działania!

To dwugodzinne spotkanie było tylko okazją do powierzchownego przebrnięcia przez tematy filmowe. Jak się jednak okazuje, nawet w tak krótkiej chwili można zasiać w uczestnikach ziarno zainteresowania produkcją filmową. Po zakończeniu zajęć, usłyszałem od sporej liczby osób, że w wakacje planują zabrać się za swój pierwszy film. Trzymam kciuki i wierzę, że wiedza, którą posiedli na tych mini warsztatach, przyda im się do rozwijania swoich umiejętności w zakresie tworzenia ciekawych filmów!


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u