Zapraszamy serdecznie na pierwsze z cyklu sześciu spotkań w ramach warsztatów filmowych "Spotkania na Granicy".

Zajęcia będą odbywać się w Saloniku Cieszyńska Wenecja oraz w Otwartym Klubie Browaru Zamkowego Cieszyn! Te lokacje zostaną również uwzględnione w realizacji zdjęć do etiudy warsztatowej, która będzie przypieczętowaniem cyklu naszych spotkań.

Warsztaty będą odbywać się raz w miesiącu, a koszt udziału w całości zajęć wynosi 500 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona!

Program zajęć:

I SPOTKANIE (ok. 3 godz):

Celem pierwszego spotkania jest integracja grupy i stworzenie warunków i podstaw do zrealizowania etiudy warsztatowej. Podczas tego spotkania, uczestnicy będą mogli zapoznać się ze wszystkimi etapami tworzenia filmu, ale również wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach, które pozwolą lepiej prezentować się przed kamerą oraz podczas wystąpień publicznych. Ważnym elementem pierwszych zajęć będzie prezentacja i możliwość zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do produkcji filmowej.

Szczegółowy program:

 • ogólna prezentacja na temat tworzenia filmów - przekrojowo o planowaniu filmu, scenariuszu + 4P (produkcja, postprodukcja, promocja, premiera), dodatkowo pokaz przykładowych filmów,wyszukiwanie błędów, analiza. Zapoznanie uczestników z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi filmu, czyli m.in. odpowiedź na pytania: czym jest scenariusz? Jak stworzyć prosty scenariusz filmu krótkometrażowego? Jakie wyróżniamy plany filmowe i czym one się różnią oraz do czego służą? Jak poprawić jakość swoich filmów?
 • prezentacja i omówienie sprzętu wykorzystywanego do produkcji filmowej
 • autoprezentacja przed kamerą - pierwsze zetknięcie z kamerą, analiza materiału, wnioski + indywidualne rady dla każdego z uczestników (ćwiczenie typu casting),
 • pierwsze refleksje dotyczące scenariuszu filmu, który zostanie stworzony podczas warsztatów.

II SPOTKANIE (ok. 3 godz.):

Spotkanie drugie będzie miało charakter typowo warsztatowy. Uczestnicy będą wykonywali zadania polegające m.in. na przeprowadzaniu między sobą wywiadów, czy też prawidłowego kadrowania podczas nagrywania setki dziennikarskiej. Ponadto każdy będzie miał możliwość narysowania co najmniej jednej klatki storyboardu na podstawie wymyślonego wcześniej konspektu scenariusza. Celem tego spotkania będzie również zaplanowanie lokacji, które mają zostać wykorzystane do filmu, a także rozdzielenie ról na podstawie castingu.

Szczegółowy program:

 • praktyczne ćwiczenia ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej: przeprowadzanie wywiadu, setka dziennikarska, używanie bezprzewodowego systemu nagrywania dźwięku, problematyka oświetlenia, najczęstsze
 • problemy w pracy reporterskiej,
 • praca nad scenariuszem, próba stworzenia storyboardu przynajmniej dla jednej sceny, zaplanowanie lokacji,
 • casting i dopasowanie uczestników do ról oraz podział obowiązków na planie filmowym.

III SPOTKANIE (ok. 4 godz.):

Praca na planie, to element warsztatów, który wszystkich cieszy najbardziej. Zanim jednak przejdziemy do realizacji właściwych zdjęć, wykonamy zdjęcia próbne, które umożliwią uczestnikom lepsze przygotowanie się do właściwego dnia zdjęciowego. Efektem tych działań będzie zgromadzenie surowego materiału, na podstawie którego będzie można wyeliminować ewentualne komplikacje, które pojawiłyby się w wybranych lokacjach podczas kręcenia ujęć. zdjęcia próbne – zbadanie lokacji, nagranie co najmniej kilku scen w celu sprawdzenia odpowiednich ustawień kamery, oświetlenia, problemów z dźwiękiem itp.

IV SPOTKANIE (ok. 4 godz.):

Druga połowę naszych zajęć, rozpoczynamy pierwszym faktycznym dniem zdjęciowym. Podczas tego spotkania, uczestnicy rozpoczną realizację scenariusza, wcielając się w rolę aktorów oraz obsługi planu. Założeniem tych zajęć jest wykorzystanie w praktyce wiedzy, którą uczestnicy posiedli podczas poprzednich spotkań. Pierwszy właściwy dzień zdjęciowy: Podczas realizacji, grupa zostanie podzielona na reżyserów, operatorów kamery, dźwiękowców, aktorów, statystów i kierowników planu. Wspólnymi siłami zespół filmowy będzie tworzyć surowy (niepomontowany) materiał, z którego później powstanie film. Uczestnicy pracują na sprzęcie wykorzystywanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej (kamery, mikrofony, statywy, udźwiękowienie, oświetlenie).

V SPOTKANIE (ok. 4 godz.):

Ponieważ praca na planie to nie tylko świetna zabawa, ale również ciężka praca wiążąca się z masą dubli i długim czasem oczekiwania, drugi dzień zdjęciowy to czas na realizację dalszych scen oraz ewentualne dokrętki/poprawki. Drugi dzień zdjęciowy: Dalsza realizacja pozostałego materiału zdjęciowego.

VI SPOTKANIE (ok. 2 godz.):

Ostatnie spotkanie składa się z elementów, które kończą pracę nad projektem, czyli postprodukcja oraz premiera. Celem tego spotkania jest nauka podstawowych zasad montażu filmowego. Uczestnicy będą mogli zaznajomić się z oprogramowaniem służącym do edycji filmów i wykonać na nim szereg praktycznych i przydatnych zadań. Podsumowaniem całości projektu będzie premiera etiudy warsztatowej.

Szczegółowy program.

 • prezentacja dotycząca montażu filmowego i postprodukcji (jeżeli uczestnicy będą mieli dostęp do sali komputerowej, lub własne laptopy – mogę zrobić zajęcia praktyczne)
 • podsumowanie warsztatów
 • pokaz filmu warsztatowego.

Informacje o zapisach pod numerem telefonu: 690 973 603, lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
stat4u