Najczęściej kiedy prowadzę warsztaty filmowe, mam do czynienia z osobami, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filmem. W Imbramowicach jednak było inaczej, bowiem w zajęciach uczestniczyli członkowie grupy teatralnej im. Ksieni Zofii Grothówny. Jako, że nasi aktorzy mieli już pewne doświadczenie w występowaniu przed kamerą, pozwoliłem sobie praktycznie pominąć podstawowe aspekty dotyczące produkcji filmowej i przejść od razu do konkretów.

Na pewno sporym wyzwaniem było takie przedstawienie zawartości merytorycznej, które zaciekawi zarówno najmłodszych członków grupy, jak i tych nieco starszych. Starałem się zatem wypośrodkować podejmowaną tematykę i prezentować ją w sposób zrozumiały dla zgromadzonego gremium. Nie poprzestaliśmy jednak na samym wykładzie, lecz pod okiem Pani reżyser Jadwigi Klimkowicz, uczestnicy "poszaleli" trochę przed obiektywem kamery. Każdy miał okazję stanąć oko w oko z kamerą, zaprezentować się, powiedzieć kilka słów osobie, a także zrealizować zadaną scenkę.

 Dalekosiężnym celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do występowania w etiudach fabularnych, które mają zostać zrealizowane z udziałem tej grupy. Można zatem stwierdzić, że to spotkanie było dopiero zalążkiem całej filmowej przygody, ponieważ właściwa praca na planie jeszcze przed nami.

Kilka tygodni po tych warsztatach, z pomocą jednego z uczestników warsztatów realizowaliśmy ujęcia plenerowe w malowniczych terenach wokół klasztoru w Imbramowicach. Pogoda sprzyjała, a zatem materiału zebraliśmy całe mnóstwo. Posłuży on jako przebitki do etiudy fabularnej opartej o historię życia Stanisława Wyspiańskiego.

Warsztaty filmowe jako pierwszy krok do wielkiej przygody

Reasumując, cieszę się, że to nasze lipcowe spotkanie nie będzie ostatnie, a przygoda związania z filmem potrwa jeszcze co najmniej rok. Teraz, grupa teatralna uzbrojona w odpowiednią wiedzę na pewno w sposób jeszcze bardziej efektywny będzie realizować współpracę na planie filmowym, co przełoży się na doskonałe efekty w nadchodzących produkcjach. Będę miał szansę nadzorować to osobiście, ponieważ w nadchodzących projektach odpowiadam za realizację zdjęć i montaż.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u