Warsztaty filmowe ze studentami Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Katowicach były już trzecim spotkaniem w ramach projektu "Kocham kino". Tym razem, zgodnie z harmonogramem zajęć, naszym zadaniem były zdjęcia próbne i ćwiczenia związane ze stworzonym scenariuszem.

Uczestnicy wcielali się w swoje role i jeszcze ze scenariuszem w dłoniach odgrywali wskazane scenki. Śmiechu i zabawy było co nie miara, ale już po pierwszych dwóch godzinach pojawiło się zmęczenie i refleksja, że praca na planie to niełatwy kawałek chleba.

Po krótkiej przerwie wszyscy w pokorze podeszliśmy do dalszej pracy i efekty widać było jak na dłoni. Zawarte w scenariuszu teksty zaczęły być coraz przyjaźniejsze, a niektórzy młodzi aktorzy pozwalali sobie nawet na ciekawe improwizacje!

Kolejne spotkanie już w marcu i wtedy właśnie poznamy owoce naszych ćwiczeń "na sucho". Po raz pierwszy padnie na planie komenda: "Kamera, akcja" i wtedy nie będzie już odwrotu. Zrobimy tyle dubli, ile tylko będzie potrzeba żeby stworzyć wysoko jakościowy materiał, który po etapie postprodukcji zostanie zaprezentowany na srebrnym ekranie.

Kamera, dźwięk, akcja!

Z docierających do mnie informacji wynika, że uczestnicy z niecierpliwością czekają na czwarte spotkanie, które będzie już związane wyłącznie ze zbieraniem materiału do finalnego filmu. Ten etap mamy rozbity na dwa spotkania, dlatego jestem spokojny o to, że nie zabraknie nam czasu do zrealizowania niezbędnej ilości powtórzeń danych scen. Ważne, że scenariusz jest gotowy, a wiedza, którą uczestnicy zdobyli na pierwszych dwóch spotkaniach na pewno zaprocentuje podczas pracy z filmem.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u