Historia lubi zatoczyć koło i jest to jedna z wielu cech, które uwielbiam w swojej pracy. Nic nie upewnia mnie bardziej w tym, że robię coś pożytecznego niż sytuacja, kiedy wracam do miejsc, w których prowadziłem już kiedyś warsztaty filmowe.

Ci, którzy obserwują moją stronę od dłuższego czasu, doskonale wiedzą, że prowadziłem zajęcia dla Studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Te warsztaty trwały pół roku i zakończyły się filmem o popularnej formule programów talent-show. Tym razem od grudnia 2019 roku z nową grupą Studentów realizujemy produkcję, która poruszy temat społeczny - uzależnienie młodzieży od smartfonów.

Ktoś mógłby zapytać, czy to aby nie ja narzuciłem taki temat? Odpowiedź jest prosta: nie. Temat wypłynął od młodych ludzi, którzy dostrzegają to zagrożenie u siebie. Ale jednak żeby nie było tak różowo, to muszę uczciwie przyznać, że naszą burzę mózgów dotyczącą scenariusza, rozpoczynaliśmy od nalotu kosmitów, ataku żywych trupów, czy historii plastelinowego ludzika :). Na szczęście jednak zgodnie ustaliliśmy, że na nasze możliwości budżetowe jeszcze za wcześnie na filmy z gatunku science-fiction.


Do momentu, w którym piszę te słowa jesteśmy aktualnie po trzech spotkaniach. Plan, który mieliśmy do tej pory założony został zrealizowany. Uczestnicy warsztatów filmowych wiedzą już jak stworzyć swój pierwszy film, jak ważną rolę pełni światło w ukazaniu świata w formie filmowej, a także co zrobić żeby zarejestrować na planie dźwięk najwyższej jakości. Ponadto ostatnio poznawaliśmy również sztukę dziennikarstwa telewizyjnego, a także ćwiczyliśmy role zawarte w scenariuszu naszej etiudy. To ostatnie przysporzyło zresztą wielu zabawnych sytuacji, których część zapewne zobaczą widzowie podczas premiery naszego filmu.

Do dzieła!

Przed nami spore przedsięwzięcie. Mamy dwa kilkugodzinne spotkania, podczas których musimy zrealizować zdjęcia do etiudy warsztatowej. Ta presja czasu pokazuje, że warsztaty filmowe to nie tylko świetna zabawa, ale również walka z czasem! Nie może się bowiem okazać, że przez złą organizację planu nie udało nam się zrealizować części ujęć. A zatem trzymajcie kciuki za nasze powodzenie! :)


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u