23 lutego o godzinie 10.00 rozpocząłem ze studentami Dziecięcego Uniwersytetu w Krzeszowicach zajęcia związane z produkcją filmową. Zadanie nie należało do prostych, ponieważ miałem tylko i aż godzinę, aby wprowadzić młodych filmowców w tajemniczy świat produkcji filmowej.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy od tematów dotyczących filmowania smartfonem. Padło legendarne już pytanie, jak prawidłowo filmować telefonem komórkowym. Po krótkim wstępie przebrnęliśmy przez etap preprodukcji, koronując go ćwiczeniem z castingu, podczas którego uczestnicy odgrywali podawane scenki w towarzystwie kamery i świateł.

Kolejnym etapem naszej filmowej podróży był temat produkcji, a więc uczniowie otrzymali zestaw praktycznych porad umożliwiających lepsze posługiwanie się kamerą i uzyskiwanie ciekawszych efektów audiowizualnych. W tej sekcji, istotne było również to, aby słuchacze zapamiętali sobie, że to nie sprzęt, a historia i emocje są najważniejsze. Temu w mojej ocenie służą warsztaty filmowe - aby poznać, co tak naprawdę jest kluczem w zdobywaniu serc naszych widzów. Wisienką na torcie było poznanie alternatyw dla drogiego sprzętu. Uczestnicy jak zwykle stanęli przed rebusem, który pozwoli im osiągnąć filmowe efekty o wartości ok. 1200 zł w triku, który wymaga inwestycji w postaci 80 zł. Niezła oszczędność, prawda?

Skończyło się autografami

Miłą niespodzianką był dla mnie fakt, iż uczniowie z własnej woli podeszli do mnie po zajęciach i zebrali podpisy w swoich zeszycikach. Przy tej okazji miałem możliwość zamienienia z każdym kilka słów, dzięki czemu upewniłem się, że zajęcia były ciekawe, a część ze zgromadzonych osób zadeklarowała tworzenie własnych filmów. O to właśnie w tym wszystkim chodzi! Zarażanie pasją, to jeden z najważniejszych elementów każdych warsztatów filmowych.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u