Warsztaty na zamku w Łańcucie zawsze przypominają mi moment, kiedy w ogóle planowałem zająć się prowadzeniem warsztatów filmowych. Gdzieś w wysnutej idei moich zajęć szukałem powiązania między warsztatami, a odwiedzaniem ciekawych miejsc. Łańcut jest jednym z wielu dowodów, że to się udało. Nigdy przecież nie podejrzewałbym, że będę miał okazję prowadzić swoje zajęcia w tak pięknym miejscu jakim jest zamek w Łańcucie.

Październikowe warsztaty to już trzecie zajęcia, które realizuję we współpracy z Dyrekcją Zamku w Łańcucie. Każda edycja jest związana z innym filmem, który został zrealizowany w tym miejscu. Za pierwszym razem była to "Hrabina Cosel", rok później "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", a w tym roku "Trędowata". Zmiana dotyczyła również grupy wiekowej. Do tej pory warsztaty prowadziłem z dziećmi w wieku klas szkoły podstawowej. Tym razem jednak, wspólnie z pracownikami Zamku postanowiliśmy zaprosić na warsztaty seniorów. Pomysł okazał się świetny.

Efektem tego swoistego spotkania pokoleń, stał się dokument nawiązujący do tematu miłości. Uczestnicy warsztatów wypowiadali się zarówno na temat miłości w filmie "Trędowata", jak i miłości w swoich własnych doświadczeniach życiowych. Nagrywając te wystąpienia nie rzadko zapadałem w głęboką zadumę nad tym, jak pięknie o miłości potrafią mówić osoby starsze...

Istotą warsztatów jest jednak nie tylko występowanie przed kamerą, ale również praca za kamerą. W tym szczególną rolę pełnili panowie, którzy zajmowali się zarówno stroną dziennikarską - zadawaniem pytań i prowadzeniem rozmowy - jak i kwestią operatorską. Zależało nam bowiem na tym, żeby zarówno pięknie pokazać występujące przed obiektywem osoby, jak również zmieścić w kadrze wyjątkowe wnętrza zamku.

Piękny temat w cudownym miejscu

Mówienie o miłości w takim miejscu, jakim jest zamek w Łańcucie tworzy specyficzną atmosferę, której klimat próbowaliśmy przekazać w rodzącym się filmie dokumentalnym. Myślę, że wspólnymi siłami się to udało, bo już prezentacja surowego materiału wzbudziła w uczestnikach wiele pozytywnych emocji. Nie zabrakło wzruszeń, ale też głębszych refleksji i rozwinięcia dyskusji, która przetaczała się przez cały czas trwania naszej warsztatowej produkcji.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u