Pandemia pokrzyżowała plany wielu branżom, więc chyba nie muszę wspominać o tym, że również wszelkie warsztaty filmowe przez dłuższy czas były przekładane na bliżej nieokreślone terminy. W momentach rozluźnienia, udało się jednak przeprowadzić jedne zajęcia w ramach projektu Małopolskiego Instytutu Kultury, które odbyły się w Wiejskim Domu Ludowym w Łapczycy.

Wspomniane warsztaty filmowe były zaplanowane na trzy dni i rzeczywiście udało się zrealizować całość planu. Standardowo podczas pierwszego dnia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem używanym na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej, spróbować swoich sił przed kamerą, a także rozbudzić swoją kreatywność podczas burzy mózgów związanej ze scenariuszem naszej etiudy warsztatowej.

Scenariusz oczywiście nie mógł być inny jak... pandemiczny! Zgodnie uznaliśmy, że stworzymy film, który opowiada o tajnym projekcie ukrywającym się pod enigmatyczną nazwą "Dezynfekatorzy". Po obmyśleniu roboczej wersji scenariusza, przystąpiliśmy do jego realizacji. Okazało się to świetną zabawą, ponieważ uczestnicy przygotowali masę rekwizytów, które bardzo wzbogaciły kostiumową stronę filmu. Jak się okazało, młodzi filmowcy nie mieli żadnego problemu z zapamiętywaniem swoich kwestii i całość zrealizowaliśmy w ciągu kilku godzin.


Trzeci dzień to oczywiście zmagania z montażem i postprodukcją. Na początku zorganizowaliśmy sobie pokaz kilku etiud warsztatowych zrealizowanych podczas moich wcześniejszych zajęć. Analizowaliśmy je zarówno pod kątem montażu, jak i scenariusza, storytellingu i wszelkich innych ważnych aspektów z punktu widzenia filmowca. Tym fabularnym wstępem przeszliśmy do teorii dotyczącej postprodukcji, aby w końcu zabrać się za praktyczną część tych warsztatów, czyli zajęcia w programie do montażu filmowego. Tym programem jak zwykle był Corel Video Studio, w którym uczestnicy uczyli się m.in. jak zrobić cięcie, w jaki sposób dodać do filmu przejścia, efekty, a także którymi narzędziami dostępnymi w programie można wykonać korekcję kolorów.

Premiera internetowa.

Żeby nie było jednak tak kolorowo, to pandemia po raz kolejny pokazała swoje oblicze, przenosząc stacjonarną premierę filmu do Internetu. Niestety nie udało się zorganizować planowanego pokazu, ponieważ w ówczesnym okresie ilość zachorowań zaczęła gwałtownie rosnąć. Na szczęście wraz z uczestnikami udowodniliśmy, że da się w sposób bezpieczny i skuteczny przeprowadzić stacjonarne zajęcia w dobie pandemii, więc tym bardziej cieszymy się z naszego sukcesu!


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u