Spot z okazji niepodległościowego biegu questingowego - takie hasło towarzyszyło nam podczas październikowych warsztatów filmowych w Przecławiu. Młodzież szkoły średniej tuż po ukończeniu etapu wiedzy teoretycznej dotyczącej produkcji filmowej, zabrała się za przygotowanie scenariusza spotu, który miał reklamować lokalne wydarzenie.

Po zakończonym dniu pierwszym, nastąpił dzień drugi kiedy to przy niezbyt sprzyjającej pogodzie realizowaliśmy materiał plenerowy. Część grupy według wcześniej ustalonej koncepcji została podzielona na biegaczy, natomiast reszta wcieliła się w rolę prezenterów. Do przejścia mieliśmy całą trasę biegu, co wiązało się z kilkoma godzinami na zewnątrz. Atmosfera była bardzo gorąca, co przełożyło się na niezwykle energetyczny spot.

Trzeci dzień, to już zajęcia z postprodukcji. Uczniowie działając na programie Corel Video Studio poznawali tajniki montażu filmowego. Nie obyło się zatem bez przyswajania takich słów, jak choćby: mastershot, przebitka, fade to black, czy tyłówka. Efektem podjętych działań były krótkie filmiki o podróżach, zmontowane na bazie dostarczonych przeze mnie materiałów szkoleniowych.

3 dni wytężonej pracy

W tym 3 dniowym kursie, uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z wiedzą dotyczącą produkcji filmowej, a także z jej wykorzystaniem w praktyce. Każdy ochotnik miał możliwość popracowania z kamerą, czy urządzeniami służącymi do rejestracji dźwięku. Dzięki pracy kolektywu zebraliśmy materiał, który następnie posłużył za spot reklamujący bieg niepodległościowy. Ku chwale Ojczyzny!


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u