Warsztaty filmowe w przedszkolu terapeutycznym w Bochni

Czasami w mojej pracy związanej z warsztatami filmowymi zdarzają się takie sytuacje, kiedy zastanawiam się, czy Ci którzy uczestniczą w moich zajęciach zajmą się kiedyś filmowaniem tak na serio. Najczęściej takie refleksje nawiedzają mnie podczas warsztatów z przedszkolakami, bo te są absolutnie wyjątkową przygodą za każdym razem!

Dzieciaki, jak wiadomo potrafią zaskoczyć nawet tych, którzy wyznają zasadę, że już nic w życiu ich nie zdziwi, dlatego kiedy przygotowuję się do zajęć w przedszkolu, wiem że muszę być gotowy na wszystko! Nie inaczej było tym razem. Podopieczni przedszkola terapeutycznego SENSORI w Bochni okazali się niezwykle wnikliwymi obserwatorami. Każde urządzenie, które ze sobą przywiozłem musiało zostać dokładnie obejrzane i zaprezentowane. Co więcej, młodzi filmowcy chętnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, dlatego od momentu naszych zajęć nieobce jest im choćby składanie blendy, czy praca tyczkarza.

Dla mnie takie warsztaty to zawsze okazja do próby zaszczepienia pewnej pasji wśród najmłodszych filmowców. Za każdym razem staram się "zarazić" słuchaczy filmowym bakcylem. Zwykle zresztą mam wrażenie, że to się udaje, ponieważ po dłuższym czasie dowiaduję się, że część z uczestników wykorzystuje swój telefon nie tylko do dzwonienia, czy grania, ale też do filmowania i robienia zdjęć. Takie wieści dają niesamowitą satysfakcję i napędzają mnie do dalszej pracy.

Film sposobem na życie?

Znam mnóstwo osób, które żyją z filmu i naprawdę jeśli ktoś tylko zastanawia się nad taką opcją, to serdecznie polecam. Dlatego też jestem przekonany, że warsztaty filmowe z przedszkolakami mają swoje uzasadnienie, ponieważ dają im nowy bodziec do zainteresowań nad medium, które otacza nas dzisiaj coraz bardziej. Połączenie wiedzy z zabawą daje pozytywne skutki, a poza tym jest jeszcze jedna wymierna korzyść - zawsze po takim spotkaniu zostaje pamiątkowy filmik, który tworzymy wspólnie z dzieciakami. Nie ma nic lepszego niż wrócić kiedyś do filmu, który ukazuje nas w tak młodym wieku :).


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

 

stat4u