W marcu Bogatynia, a w kwietniu - Rozprza! To pierwsze warsztaty filmowe, które miałem okazję prowadzić w województwie łódzkim, a zatem ogólnopolska mapa zajęć rozszerzyła się o kolejne nowe miejsce. Warsztaty filmowe odbyły się w ramach V Harcerskiej Gali Filmowej "KamerAkcja", na której to również miałem okazję być, ale o tym opowiem Wam nieco później. Najpierw zajmijmy się samymi warsztatami.

Tym razem warsztaty filmowe przybrały skondensowaną formę, dlatego postanowiłem zrealizować sprawdzony plan, który miałem okazję przetestować przy okazji zajęć prowadzonych dla Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie jakieś dwa lata temu. A zatem podział był prosty - ok. półtorej godziny zajęć teoretycznych i ok. półtorej godziny zajęć praktycznych. Taki plan pozwolił zarówno na zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu produkcji filmowej, jak i na przetestowanie w praktyce podjętej na wykładzie teorii. Uczestnicy mieli więc okazję sprawdzić się przed kamerą w ramach ćwiczeń z autoprezentacji, a przy tym sami ustawili podstawowy plan filmowy składający się z oświetlenia, dźwiękowców, stanowiska operatora kamery i reżysera. W takich warunkach działaliśmy praktycznie cały dzień. Była to też świetna możliwość na pierwszy test nowego zakupu, czyli miecza świetlnego firmy QUADRALITE. Tak, jak się spodziewałem - największe wrażenie na uczestnikach warsztatów zrobiły wgrane presety, czyli światło policyjne, czy światło imitujące wybuchy fajerwerków. Bez wątpienia ten gadżet przyda się podczas tworzenia różnego rodzaju etiud warsztatowych. Myślę, że uczestnikom nie braknie pomysłów, jak kreatywnie wykorzystać możliwości tego narzędzia.

W pierwszym akapicie wspomniałem, że miałem również okazję uczestniczyć w finałowej gali przeglądu filmów. Wyszło to bardzo spontanicznie, a jak wiadomo spontaniczne akcje nie rzadko są najlepsze! Cieszę się bardzo, że mogłem wziąć w tym udział, ponieważ obejrzałem dzięki temu filmy, które uczestnicy warsztatów przygotowywali specjalnie na to wydarzenie. Obecność na tej gali upewniła mnie w przekonaniu, że poruszane na warsztatach zagadnienia z pewnością przyczynią się do rozwinięcia umiejętności, które już posiadali moi podopieczni. Sama gala była bardzo uroczysta, a organizatorzy zadbali o atmosferę w najmniejszych szczegółach. Współpraca była bardzo udana, dlatego myślę, że spotkamy się przy okazji kolejnej edycji! Czuwaj :).


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u