Warsztaty filmowe w Rypinie to już trzecia edycja moich zajęć w Rypińskim Domu Kultury. W 2017 roku swoją wakacyjną filmową przygodę rozpoczęliśmy etiudą opisującą pracę dziennikarzy, którzy rozsławiają Rypin niezwykłym znaleziskiem zwiastującym koniec świata. Grupa z 2018 roku wymyśliła scenariusz, według którego okazało się, że na Marsie odnaleziono zaginionych astronautów, którzy przeżyli dzięki mleku z rypińskiego krateru. Tym razem warsztaty filmowe zaowocowały fabułą kręcącą się wokół tematów ekologicznych. Dzięki EKO-Menkom świat nauczy się jak postępować z zalewem wszechogarniających śmieci i plastiku.

Zajęcia w Rypinie rozłożyliśmy na cztery dni. Podczas pierwszego dnia, tradycyjnie rozpoczęliśmy kompendium wiedzy młodego filmowca. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do produkcji filmowej oraz poznać tajniki podnoszenia jakości filmów, które nagrywają. Drugą fazą naszego spotkania było stworzenie roboczego scenariusza, który następnie zaowocował właściwym 8-stronicowym scenariuszem naszej etiudy warsztatowej. Drugi i trzeci dzień to już prawdziwa praca na planie. Część uczestników wcieliła się w ekipę produkcyjną, natomiast druga połowa odgrywała zaplanowane w scenariuszu scenki. Był to dobry pretekst aby w ostatnim dniu warsztatów porozmawiać o postprodukcji oraz wykonać kilka ćwiczeń w ramach nauki montażu na oprogramowaniu komputerowym służącym do postprodukcji.

Bogactwo filmu!

Warsztaty filmowe w Rypinie są świetnym dowodem na to jak bogaty i pojemny może być film. Kolejny rok zajęć pokazuje, że w tym samym miejscu za każdym razem jesteśmy w stanie stworzyć oryginalną produkcję, która dotyka innej tematyki. Przyznam, że zajęcia te przynoszą mi dużą satysfakcję, również ze względu na to, że całość zajęć odbywa się w scenerii kinowej, bowiem integralną częścią Rypińskiego Domu Kultury jest Kino Bałtyk. Bez dwóch zdań wspomaga to klimat warsztatów filmowych.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u