Warsztaty filmowe w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie miałem przyjemność prowadzić już po raz drugi. W pierwszej edycji zajęcia odbywały się w niezwykłym miejscu - Muzeum Katyńskim, tym razem szkolenie mieściło się na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej.

Głównym zadaniem mojej prezentacji było przygotowanie uczniów klas mundurowych do realizacji filmów o policjantach, którzy zasłużyli się piękną kartą w historii naszego kraju. W związku z tym najważniejsze punkty, na których się skupiłem, to: realizacja wywiadu, potencjalne problemy z dźwiękiem podczas setki reporterskiej oraz prawidłowe oświetlenie osoby wypowiadającej się przed kamerą. Te elementy były kluczowe, aby uczestnicy zajęć potrafili stworzyć materiały na odpowiednim poziomie.

Uczestnicy dzielili się swoimi obawami dotyczącymi sprzętu, na którym będą pracować, dlatego jednym z głównych elementów mojego wystąpienia było przedstawienie alternatywnych opcji dla drogiego sprzętu wykorzystywanego do produkcji filmowej. Wspólnie zastanawialiśmy się zatem, jak zastąpić statyw, w jaki sposób wykorzystać maksymalnie potencjał smartfona, oraz jak sobie radzić w trudnych warunkach oświetleniowych. Wniosek był prosty: przy odrobinie kreatywności, każdy był w stanie stworzyć obrazek na akceptowalnym poziomie.

Szybki przegląd w półtorej godziny

Półtorej godziny to czas, który pozwala jedynie na zasygnalizowanie pewnych tematów, dlatego tak ważne jest szybkie zorientowanie się, co dla uczestników jest najważniejsze. W ramach tego projektu skupiliśmy się na działaniach dziennikarsko-filmowych, dzięki czemu ochotnicy mogli zmierzyć się z przykładowymi ćwiczeniami, polegającymi na autoprezentacji przed kamerą, składaniu blendy, czy prawidłowej obsługi gimbala.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u