Warsztaty filmowe w Warszawie

Festiwal Dozwolone do lat 21 jest mi znany od dawna - głównie ze względu na to, że poza prowadzeniem warsztatów filmowych, zajmuję się również tworzeniem największego w Polsce serwisu o kinie niezależnym. Dzięki tej działalności udało mi się podjąć współpracę z Organizatorami festiwalu, w związku z czym od 3 lat cyklicznie w ramach tej imprezy prowadzę kilkugodzinne zajęcia dla młodzieży.

Tego typu warsztaty filmowe są bardzo specyficzne, ponieważ trwają kilka godzin, a w ciągu tego czasu staramy się zarówno poznać teorię dotyczącą produkcji filmowej, jak i stworzyć krótką etiudę warsztatową. Do tradycji festiwalowej wszedł już fakt, że każda taka etiuda jest wyświetlana na kolejnej edycji tego wydarzenia.

Podczas pierwszych warsztatów, grupa stworzyła film opowiadający o tym, jak poprawić jakość swoich produkcji filmowych. Rok temu zahaczyliśmy o problem społeczny dotyczący nadmiaru korzystania ze smartfonów i izolacji w grupie. Z kolei tegoroczna edycja warsztatów zaowocowała filmem, w którym młodzież odpowiada na pytanie: Co Cię denerwuje? Uwierzcie, że padały bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Część uczestników wzięła temat na poważnie, część z przymrużeniem oka, dlatego całość ogląda się bardzo dobrze. Premiera pewnie za rok we wrześniu.

Dlaczego warto brać udział w festiwalach filmowych?

Prowadzenie warsztatów w ramach festiwalu filmowego Dozwolone do lat 21 to sama przyjemność. Zawsze mam tę satysfakcję, że dorzucam swoją małą cegiełkę do budowania klimatu tej imprezy. Od lat obserwuję wydarzenia związane z tym festiwalem i zawsze jestem zachwycony ilu ludzi pełnych pasji tworzy to zjawisko. Szczególnie piękne jest to, że celem tego wydarzenia jest popularyzacja filmu wśród dzieci i młodzieży nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie! Uczestnicy mają możliwość obejrzeć filmy, które spływają do Warszawy od uczestników ze wszystkich stron świata. Żeby była jasność - cała impreza nie jest tylko przeglądem - to konkurs, w którym uczestnicy mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Dlatego też często na swoich warsztatach filmowych zachęcam aby zgłaszać swoje filmy na festiwale, bo naprawdę można dzięki temu bardzo się rozwinąć.

Podsumowując, kilka godzin minęło bardzo szybko. Uczestnicy warsztatów wyglądali na bardzo zadowolonych, a mnie pozostaje tylko nadzieja, że za rok znowu się zobaczymy przy okazji festiwalu Dozwolone do lat 21.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u