Montaż filmowy i w ogóle proces postprodukcji to temat rzeka, z którym próbowaliśmy się zmierzyć w Alwerni podczas 4-dniowego kursu. Mój plan na warsztaty z tej tematyki był prosty - zarazić uczestników pasją do montażu filmów. Aby to zrealizować ten cel, postanowiłem podzielić zajęcia na kilka kategorii tematycznych żeby w jak najbardziej atrakcyjny sposób pokazać, jak różnorodny jest świat postprodukcji.
Idąc tym śladem rozpoczęliśmy oczywiście od podstaw, czyli ogólnych założeń, koncepcji i technik wykorzystywanych w montażu. Aby to zrozumieć, rozmawialiśmy z uczestnikami nie tylko o obsłudze samego programu, bo to akurat ma drugorzędne znaczenie. Podstawą było opracowanie pewnego workflow, filozofii działania z surowym materiałem, bowiem bez odpowiedniego przygotowania do pracy nasza efektywność w montażu niezwykle spada. Kiedy już przebrnęliśmy przez etap przygotowania do pracy z materiałem, przeszliśmy do podstawowego omówienia programu Adobe Premiere Pro, na którym mieliśmy działać przez kolejne godziny naszego kursu.
Uważam, że najlepszą nauką jest nauka przez praktyczne ćwiczenia, dlatego postanowiłem, że uczestnicy będą pracować w systemie zadaniowym. Po moim krótkim wstępie zawsze wykonywaliśmy konkretne ćwiczenia, które stopniowo odkrywały coraz to bardziej zaawansowane funkcje programu. Świetnym elementem warsztatu była analiza zmontowanych przez uczestników filmów. Oglądaliśmy te materiały i wyciągaliśmy wnioski na bieżąco. Często zatem padały porady dotyczące cięć, wykorzystania muzyki, efektów dźwiękowych, animacji itd. Tak, jak wspominałem we wstępie - najważniejszym elementem warsztatów z montażu było pokazanie różnorodności tej dziedziny filmu, dlatego w kolejnych godzinach obracaliśmy się m.in. wokół tematu montażu teledysków, montażu z narracją filmową, czy też montażu o charakterze newsowym. Całe to spektrum pozwoliło uczestnikom wytypować taki styl klejenia ujęć, który najbardziej pasuje do ich charakteru, jako przyszłego montażysty. Po skończonych zajęciach otrzymałem mnóstwo informacji zwrotnych o przydatnym charakterze tych zajęć. Co więcej, utworzyła się facebookowa grupa początkujących montażystów z Alwerni, dzięki czemu jestem w stałym kontakcie z uczestnikami, którzy dzielą się ze mną swoimi bieżącymi montażami. Zdjęcia autorstwa organizatorów warsztatów w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta. Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.
- Szczegóły
- Kategoria: Warsztaty filmowe