W naszej serii spotkań warsztatowych dotarliśmy do kulminacyjnego momentu! Mamy już scenariusz, jesteśmy po zdjęciach próbnych, więc najwyższy czas aby zabrać się za produkcję filmową z prawdziwego zdarzenia. Sala Uniwersytetu Śląskiego Dzieci stała się naszym planem filmowym, gdzie młodzi filmowcy musieli zmierzyć się oko w oko z obiektywem kamery.

Ponieważ konwencja naszego filmu opiera się na inspiracjach związanych ze znaną formułą talent show, musieliśmy się podzielić na publiczność, jurorów, prezenterów oraz uczestników. Tę część przygotowań mieliśmy już za sobą na etapie scenariusza, dlatego w pierwszym dniu zdjęciowym zdecydowaliśmy się na nagrania z udziałem jurorów i prezenterów.

Okazało się, że 4 godziny wystarczyły nam aby nagrać wszystkie kwestie jurorskie i trochę prezenterskich. Praca na planie była zabawna, ale momentami bardzo ciężka, zwłaszcza w chwilach kiedy realizowaliśmy kolejny dubel tej samej sceny. Ale to bardzo dobrze, bo zawsze powtarzam na każdych warsztatach filmowych, że produkcja filmowa to czekanie na swoją rolę, a potem powtarzanie kwestii aż do skutku.

Pierwszy dzień nagrań już za nami. Stworzona surówka posłuży do ostatecznego montażu, ale będzie bezużyteczna jeśli nie uda nam się zrealizować wszystkich potrzebnych ujęć, których wymaga scenariusz. Nie ma jednak wątpliwości, że wspólnymi siłami damy radę i już na drugim, kwietniowym spotkaniu zbierzemy kolejną partię materiału!

Dubel!

Scenariusz filmowy, który został wymyślony przez uczestników wymaga sporo pracy, jednak jestem pewien, że młodzi filmowcy dadzą radę! Przed nami realizacja scen z udziałem uczestników i publiczności... Pewne jest, że będzie się działo! Dla części grupy to na pewno jedna z niewielu okazji aby sprawdzić się zarówno przed, jak i za obiektywem kamery.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u