Warsztaty filmowe z dziećmi, to zawsze wielka przygoda i niebagatelne wyzwanie. Dzieci są najbardziej nieprzewidywalnymi słuchaczami, ponieważ mogą zadawać pytania, o których nawet najbardziej przygotowany filmowiec mógłby nie pomyśleć. Tak też stało się tym razem, kiedy uczestnicy zadawali mi pytania na temat youtube'owych kanałów, które oglądają na co dzień. Przyznam szczerze, że znacznej większości nie znałem, dlatego od kilku dni odrabiam zadanie domowe i zapoznaję się z dziecięcym TOP 10 polskiego youtube'a.

Pretekstem do naszych zajęć było proste pytanie: Jak robić lepsze filmy? Proste pytanie, na które nie ma jednej prostej odpowiedzi. Toteż rozpoczęliśmy od dywagacji na temat poprawnego filmowania telefonem, po to by zaraz przejść do omówienia sprzętu wykorzystywanego na co dzień do profesjonalnej produkcji filmowej. Nie musieliśmy się opierać na przypuszczeniach, ponieważ zawsze na warsztaty filmowe zabieram ze sobą masę sprzętu, który uczestnicy mogą dotknąć, sprawdzić, czy zapytać o to, w jaki sposób to wszystko działa.

Wiedza teoretyczna nie była jednak elementem docelowym naszego spotkania. Tuż po zagadnieniach dotyczących produkcji filmowej, sami zabraliśmy się za produkcję. Tym razem dzieciaki wystąpiły w sondzie dotyczącej tematu ulubionych filmów oraz kanałów na youtube. Kilkunastoosobowa grupa uczestników opowiadała o tym, czego szuka w najpopularniejszym portalu internetowym z filmami, oraz jakie kanały chcieliby sami stworzyć. Upewniłem się zatem, że wkrótce możemy się spodziewać dużej ilości contentu dotyczącego Minecrafta, challengów, pranków i tego typu spraw. Najważniejsze jest jednak to, że dzieciaki chcą czynnie uczestniczyć w rozwoju mediów i nie sprowadzają się wyłącznie do roli widza.

Efekt był niesamowity!

Finalnie, każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkę w postaci kilkunastominutowego filmu, który jak się dowiedziałem spotkał się z bardzo miłym przyjęciem. Szczególnie zadowoleni byli rodzice, którzy mogli niekiedy po raz pierwszy zobaczyć swoje pociechy w otoczeniu profesjonalnego obrazu i dźwięku. Myślę, że fajnie będzie do tego filmiku wrócić na przykład po 10 latach, kiedy moi słuchacze będą już płynnie poruszać się po internetowych zakamarkach. Wtedy będzie dobry czas na refleksję dotyczącą początków swojej filmowej kariery.


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u