W Podkowie Leśnej zagościłem ze swoimi warsztatami filmowymi już drugi raz. Pierwsza edycja filmowych wakacji miała miejsce w 2017 roku i skończyła się premierą dwóch filmów stworzonych przez dwie różne grupy młodych filmowców. Formuła tegorocznych zajęć była analogiczna - 5 dni warsztatów dla dwóch grup piętnastoosobowych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że 5 dni na realizacje filmu to aż za wiele. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że codzienne zajęcia trwały półtorej godziny dla każdej z grup, a 5 dzień był już dniem premiery, więc nie było możliwości dokonać w ostatniej fazie jakichkolwiek dokrętek, czy poprawek! Jednak zgodnie z moimi przypuszczeniami -obie grupy spisały się na medal!

Pierwsze dni minęły nam na poznawaniu tajników sztuki filmowej oraz wspólnym wymyślaniu scenariusza naszej etiudy warsztatowej. Pomysł pierwszej grupy dotyczył walki o ocalenie grożącej zamknięciem biblioteki, natomiast druga ekipa postanowiła nagrać film o dziennikarzach, których zadaniem było uratowanie upadającej gazety. Oba te pomysły wymagały trzech dni zdjęciowych, które wykorzystaliśmy do maksimum. Później szybki montaż i... dzień premiery!

Premiera zwieńczona sukcesem.

Premiera jako integralna część warsztatów filmowych wiąże się chyba z największym stresem. Czy zdążymy z realizacją materiałów? Czy na pewno nagraliśmy wszystkie sceny? Czy sprzęt nie zawiedzie? Te pytania uzyskują odpowiedź dopiero w momencie kiedy oba filmy zostają puszczone na kinowym ekranie i spotykają się z wielkim aplauzem ze strony zgromadzonej publiczności. A była to pełna sala! Nie zabrakło wzruszeń i pozytywnych emocji. Wiedziałem, że rodzice będą zaskoczeni efektem działań swoich pociech, ale nie spodziewałem się, że młodzi filmowcy będą aż tak miło zdziwieni efektem pracy, którą wykonali na planie. Świadczy to tylko o tym, że film nawet dla ich twórców może być wielką niespodzianką. Być może dlatego właśnie - premiera filmowa to tak magiczny moment dla każdego twórcy.

To był piękny czas w niezwykle urokliwej Podkowie Leśnej. Mam nadzieję, że warsztaty filmowe zawitają tam jeszcze nie raz!


Michał Kołdras

Prowadzący warsztaty filmowe. Operator kamery i montażysta.

Od 2011 r. profesjonalnie zajmuje się produkcją filmową jako operator filmowy, współpracując w tym zakresie z takimi mediami, jak TVP, Onet, czy Wirtualna Polska. Prowadzi serwis internetowy Kinoamatorskie.pl, który patronuje kilkunastu festiwalom filmowym w Polsce. Zdobył główną nagrodę w konkursie na VIDEO biznes organizowanym przez firmę Divante. Zrealizował wiele edycji warsztatów filmowych na terenie całej Polski. W 2017 roku wraz z trzecim ogólnopolskim multipleksem kinowym Helios zrealizował ogólnopolski przegląd kina niezależnego HeliosOFFy.

stat4u